Emocionální

Emoce jsou nejvýznamnějším prazákladem zdravotních problémů. Psychosomatické potíže tvoří původ pro většinu zdravotních potíží. Možná se s námi nebudete shodovat, ale ani většina úrazů není náhodných! Emoce a emocionální napětí se projevuje jako endogenní stres, který ovlivňuje například tvorbu řady cytokinů - interleukinů a ty pak pochopitelně zdravotní stav našeho těla...

Známe ale i léčivé emoce a tím je například láska (zkuste se tedy nacítit do stavu bezpodmínečné lásky a v tomto případě v ni zůstaňte ideálně po zbytek života)

Denně slyšíme o slově stres. Co to ale je stres? Stres je podnět, na který v našem těle nastává odpověď. Ta je různě velká dle naší toleranci ke stresu. Nikdy tato tolerance není absolutní a tak i ti, kteří jsou v tzv. pohodě a naloží si toho skutečně moc, tak následky stresu pociťují.

Podívejme se na stres trošku jinak a to z hlediska fylogenetického. Takový člen kmene v prvobytně pospolné společnosti zažil stres, když jej napadl sousední kmen. Vyplavily se mu hormony (adrenalin či kortizolu) on bojoval, či utekl. Stalo se to jednou za čas a on navíc okamžitě tyto hormony zpracoval – běžel či bojoval tak, jako by mu šlo o život. Dnes nás vystresuje co 5 minut email, telefon od partnera či partnerky, důležité zprávy že na druhé polovině světa je válka a že se máme obávat atd. Ale reakce je taková, že sedíme a nic. Naše tělo nám následkem toho tuhne, energie přestává proudit a časem onemocníme!

Rada je jednoduchá, její splnění je složitější. Buďte v pohodě a snažte se život brát takový jaký je, aniž by jste v sobě nechali propukat ty silné negativní poškozující reakce. Myslete pozitivně, neopakujte si negativní věci a omezte přísun pro váš život nepodstatných informací, bulvár a krimi zprávy v první řadě!