Náš příběh

V roce 2004 jsem byl na vrcholu své sportovní a pracovní kariery. Denně jsem šest hodin trénoval, řídil rostoucí společnost, vyhrával mnohé taneční soutěže a jako trenér už dokonce vytrénoval i mistryni světa. Studoval jsem vysokou školu a byl v zápřahu tak cca 18 hodin denně, včetně víkendů. Moc jsem si nevšímal signálů mého těla, které již nějaký ten čas naznačovalo, že to přeháním. Tehdy jsem ve své bakalářské práci použil citaci "Každý mladý má pocit, že je nesmrtelný". A pak se to stalo...
Vše začalo obrovskou únavou, záněty, na obličeji se mi udělala vyrážka. Pamatuji si, že jsem tehdy byl jako tanečník a model na nějaké módní přehlídce, kde byla tehdy teenagerka Agáta Hanychová a z Prahy už jsem ani neměl sílu dořídit domů do Brna, je to jako dnes...
Doktorka od dveří řekla něco jako to bude streptokok a dala mi moje první ATB v životě... nepomohli... Pak začala série vyšetření. Výsledky nebyly vůbec pěkné. Ač nerad, musel jsem vzít další ATB, nezabíraly, tak další a další a další. Můj život se změnil k nepoznání. Byl jsem na smrt unavený, zhubl jsem 12 kilo na svalech během 6 měsíců. Motala se mi hlava, že jsem několikrát spadl na chodníku. Nemohl jsem sportovat, nemohl jsem pracovat, ale jakožto manažer jsem musel, jinak by firma nepřežila, byl jsem tvrdý autokrat a se mnou firma rostla i padala.
První rok byl asi nejhorší ze všech. Doktoři mi diagnostikovali únavový syndrom a neuměli mi pomoci. Musel jsem nechat vysoké školy a všeho sportu. Můj život byl v troskách. Ani spát mi nešlo a to jsem byl šíleně unavený každou vteřinu života. Měl jsem být na vrcholu a nedokázal jsem ani bezpečně řídit auto. Jedna nemoc střídala druhou, bolesti těla se stupňovaly. Záda bolely jak čert, klouby také. Takovou bezmoc jsem nezažil.
Můj děda byl vážený primář na Žluťáku, takže se mi dostalo i tlačenkové péče u lékařů, ale tato cesta byla zcela slepá, později jsem pochopil, že lékaři jsou "odborníky" na nemoci, ale ne na zdraví.
Také jsem vyzkoušel desítky léčitelů, kupoval stovky doplňků. Některé mi škodily, jiné mě drželi při životě. Pak se mi rozpadl i perspektivní vztah - byl jsem hromádka neštěstí. Invalida ve 22 letech!
Začal zajímat o duchovní aspekty života. To mě zachránilo před předčasným dobrovolným odchodem ze světa. Díky tomu co jsem zažíval, jsem se stal pečlivým studentem medicíny a to především té východní. Zjistil jsem, že mi skutečně západní medicína nepomůže, že vůbec neví co se mnou. Že vždy jen zkoumá maličký kousek celku a nechápe absolutně souvislosti, říká se tomu atomizace - vše rozeberu na kousíčky a nevnímám člověka jako celek. Pacient je pro většinu lékařů jen kolonkou v databázi mezi ostatními. Byli i světlé výjimky mezi lékaři. Ale co naplat, i když se vám imunolog věnuje velmi pečlivě a je to úžasný s charismatický člověk, pokud umí předepisovat jen antihistaminika a nefunkční imunomodulanty, tak je to stejně k ničemu. Měl jsem i syndromy boreliozy. 6 let trvalo, než mi udělali důkladné vyšetření metodou western bloot i elisa a hle, borelioza potvrzena.  Náš medicínský systém, mě přes moje 6 let dlouhé žádosti nechal běhat s postupující boreliózou, která spolu s dalšími mikroorganismy postupně napadla celé mé tělo, včetně mozku a začala mi spolu s dalšími patogeny zcela měnit osobnost!!! Ano už jsem nebyl stejný jako dříve, ale stále jsem na tom byl natolik dobře, že jsem neskončil na vozíku.
Každý den jsem prahnul po jediném, aby věci byly jak dříve, abych si mohl zaběhat a zajezdit na kole a dát 3 piva aniž by mi z nich bylo strašně špatně ještě několik dní.
Zcela jsem přehodnotil svůj život, své priority. Uvědomil jsem si, že musím v životě udělat jasnou volbu. Nepodařilo se mi sehnat dobrého nástupce ve společnosti, tak jsem ji na jejím vrcholu musel zavřít a přišel jsem o všechny peníze, jelikož jsem si na investice musel půjčit u banky. Místo BMW jsem jezdil starým fordem, ale světe div se, bylo mi to úplně jedno. Jak se říká "Zdravý člověk má milion přání, nemocný jen jedno!"
Roky plynuly a moc se neměnilo. Někdy bylo lépe, někdy hůře. Většinou však bohužel to druhé. Má obrovská vůle a jakási vnitřní síla a víra v to, že vše má svůj smysl, mě dávala sílu do života.
Pak z kraje roku 2014 jsem začal přemýšlet, co budu dělat dál. Chtěl jsem dělat něco, co je mi blízké a co bude mít smysl a přínos pro společnost. Rozhodl jsem se přetavit svůj koníček, tedy celostní medicínu, zdravou výživu, znalosti fungování těla na svou práci. V Česku dělá tisíce lidí alternativní medicínů, ale jen 0,0001% medicínu celostní! A právě celostní medicína, včetně detoxikace a všech dalších aspektů včetně výživy a psychosomatiky byla tím, pro co jsem se rozhodl! No zkrátka a dobře. Životní cesta mě dovedla k bodu, kdy jsem otevřel poradnu celostní medicíny NÁVRAT ZDRAVÍ pro všechny klienty, kteří si prožili třeba podobný příběh, jako já, kteří mají menší či větší zdravotní problémy a cítí obrovskou bezmoc a beznaděj, protože jim nikdo zatím skutečně nepomohl. Proto je zde naše poradna. Neslibujeme nikomu modré z nebe. Nemáme zázračnou pilulku na všechno a necítíme se k tomu bojovat s vesmírem a božstvím, ale uděláme maximum možného co bude v našich silách, abychom pojmenovali příčinu problému a navrhli řešení, která povedou k výraznému zlepšení, ideálně k plnému NÁVRATu ZDRAVÍ!
Začal jsem na sobě makat, nikomu jsem totiž nevěřil. Přišel jsem s konceptem celostní medicíny zvanou selský rozum! Vše musí mít logiku a musí do sebe zapadat! Nic nepreferujeme, nemáme patent na rozum, využijeme všeho, co nás může posunout dále, na cestě ke zdraví. Po 10 letech nejhorších psychických a fyzických muk jsem se vrátil zpět mezi "zdravé" lidi!!! Dnes se cítím mnohem lépe. Občas mám malé výkyvy a upřímě si hodně nakládám. Ale po 10 letech je většina problémů pryč a hlavně, každý den je mi lépe a lépe!
Dnes kromě své praxe studuji v Praze universitu celostní medicíny pod vedením Milana Calábka - jednoho z nejúžasnějších lidí a odborníků na celostní medicínu, které jsem měl tu čest kdy poznat. Všechny světové novinky na poli léčby bylinami, minerály vitamíny atd. ihned převádím do praxe a výsledky jsou doslova fascinující! Tam kde jsme dříve stagnovali, dnes jdeme dále. Ty případy, kde jsme nevěděli jak dále postupovat se dnes řeší mnohdy s překvapující lehkostí. Jasné ale zůstává, že to nejsme my, kdo rozhoduje o tom, zda budete zdraví, jste to jen a jen vy sami!

Závěrem bych řekl, že vnímám, jak velké překážky nám vytvořila naše dnešní západní sebestředná egoická a na peníze zaměřená západní společnost abychom byli šťastní a zdraví! Abychom se obešli bez umělého oplodnění, léků na bolesti a abychom chronické nemoci, rakovinu, metabolické poruchy jako cukrovka atd. nebrali jako standard, jelikož tyto problémy standardní  nejsou! My však již dnes víme, že můžeme zvítězit, vymanit se ze stereotypů dnešní společnosti a můžeme být šťastní a zdraví. Asi ne všichni, ale zcela jistě ti, kteří na sobě jsou ochotni pracovat a nad věcmi hlouběji přemýšlet! 🙂

 

Bc. Adam Šeda, zakladatel poradny NÁVRAT ZDRAVÍ